• Styczeń 2019
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
  • Gustowne ubrania letnie

   Gustowne ubrania letnie

   Wszystkie osoby wybierające się na wakacje chcą posiadać bardzo gustowne ubrania. Dzięki temu będą mogły nie tylko czuć się swobodnie, ale też bardzo dobrze wyglądać. Jest to dla nich bardzo ważne, aby móc w taki sposób łączyć przyjemne z pożytecznym. Posiadanie w domu gustownych ubrań letnich jest jak najbardziej możliwe ze względu na to, że …
  • Wybierz się na randkę idealną!

   Wybierz się na randkę idealną!

   Jak zaplanować idealną randkę? Otóż odpowiedź jest prostsza niż myślisz. Warto zapoznać się z zainteresowaniami drugiej połówki i podążyć tym tropem. Jeśli znacie się już nieco dłużej, to na pewno wiesz już jakiej słucha muzyki lub kogo uważa za swojego idola.
 • Wazektomia w Polsce i na świecie – czy jest legalna?

  Jednym ze sposobów na kontrolowanie płodności jest przeprowadzenie u mężczyzny zabiegu wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów. W wielu krajach ta mikrochirurgiczna procedura medyczna jest uznawana za jedną z metod antykoncepcji i sposobem na regulowanie ilości potomstwa.

  W Stanach Zjednoczonych zabiegowi wazektomii poddaje się rocznie około 600 tys. mężczyzn i jest to jedna z popularniejszych form antykoncepcji, cechująca się bardzo wysoką skutecznością (99,9%). Na całym świecie liczba mężczyzn, którzy zdecydowali się na zabieg podwiązania nasieniowodów, sięgnęła 45 milionów.  Jednocześnie w Polsce zabieg ten nadal wywołuje spore emocje i liczne kontrowersje.

  Podwiązanie nasieniowodów jako metoda regulacji płodności

  Wazektomia jest prostym zabiegiem mikrochirurgicznym polegającym na podwiązaniu nasieniowodów i powodującym czasową niepłodność mężczyzny. Pacjent, który decyduje się na tego typu zabieg, nadal może odbywać normalne stosunki seksualne zakończone ejakulacją. Jego nasienie jest pozbawione plemników, dlatego nie może począć potomstwa. Sama procedura podwiązania nasieniowodów trwa około godzinę i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Trzy miesiące po zabiegu przeprowadza się u pacjenta dwukrotną próbę badania nasienia, aby potwierdzić skuteczność wazektomii objawiającą się brakiem plemników.

  Wazektomia nie jest zabiegiem nieodwracalnym. Przeprowadza się procedury rewazektomii, które jednak bywają trudniejsze z medycznego punktu widzenia i skuteczne w około 80% przypadków. Pacjentom poddającym się wazektomii zaleca się zdeponowanie nasienia w przypadku, gdyby zabieg rewazektomii okazał się nieskuteczny, a chcieliby oni w późniejszym czasie zostać ojcami.

  Wokół zabiegu wazektomii narosło wiele mitów i kontrowersji związanych z jego legalnością. W Polskim prawie brak przepisu, który jednoznacznie zakazuje przeprowadzania tego typu zabiegów. Wątpliwości dotyczą interpretacji przepisów i kwestii światopoglądowej. Przeciwnicy wazektomii powołują się art. 156. § 1.1 k.k., który mówi: „Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia zdolności płodzenia, podlega karze więzienia od roku do lat 10”. Zwolennicy wazektomii, w tym m. in. doktor Eugeniusz Siwik, przytaczają na stronach sluzbazdrowia.com opinię karnisty prof. Mariana Filara, który twierdzi, że: „Zdolność płodzenia jest dobrem indywidualnym i nie należy do społeczeństwa, tylko do konkretnego człowieka. Jeśli ten zgadza się, aby tę zdolność utracić, a jest choćby kilkunastoprocentowa szansa na zabieg odwrotny, to nie ma problemu”.

  Kwestia legalności wazektomii w Polsce nie jest jednoznaczna, zależy od interpretacji lekarzy i prawników. W 2008 roku ówczesny prezes Naczelnej Izby Lekarskiej (Konstanty Radziwiłł) złożył doniesienie do prokuratury, oskarżając o wykonywanie nielegalnych praktyk polegających na pozbawianiu płodności bez uzasadnienia medycznego przez warszawskiego lekarza (Eugeniusza Siwika). Rok później prokuratura umorzyła dochodzenie w tej sprawie, jednak kwestia legalności wazektomii nadal nie jest dla wszystkich oczywista.

  W wielu zachodnich krajach wazektomia jest legalną i dozwoloną metodą antykoncepcji, co zostało wyraźnie ujęte w prawie Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii, w krajach skandynawskich (Finlandii, Szwecji oraz Norwegii), a także w Japonii, Panamie, Singapurze i niektórych stanach USA. W pozostałych stanach Ameryki nie jest ona niezgodna z prawem, gdyż nie została wyraźnie zakazana i normalnie wykonuje się zabiegi podwiązania nasieniowodów. Wiele państw również przyjęło podobne uzasadnienie prawne, nie zakazując wyraźnie wykonywania wazektomii (tak dzieje się we Francji, Luksemburgu, Holandii, a także w Chinach i Korei Południowej oraz krajach należących niegdyś do Wspólnoty Brytyjskiej), zezwalając tym samym na przeprowadzanie tego typu zabiegów.

  Comments are closed.